Woda jest niezbędnym składnikiem życia.

Rośliny pobierają wodę z gleby, poprzez swój system korzeniowy. Wraz z wodą do rośliny transportowane są także składniki odżywcze.

Nasiona po wysiewie, w oczekiwaniu na korzystne warunki do wzrostu, są w stanie przetrwać wiele tygodni. Czas ten zależy od rodzaju trawy, jest to jedna z przyczyn, dla których w naszej praktyce stosujemy wieloskładnikowe mieszanki nasion.

Po skiełkowaniu, trawa rozwija swój system korzeniowy poprzez poszukiwanie wody w głębszych warstwach gleby. Rozpoczęcie sztucznego nawadniania, bez wątpienia przyspieszy wzrost i poprawi wygląd. Jednocześnie wpłynie także na rozwój systemu korzeniowego w płytkich warstwach gleby, nasączonych wodą ze zraszaczy. To wydłuży okres wrażliwości rośliny na suszę i konieczność dłuższego stosowania sztucznego nawadniania.

W naszej praktyce dajemy gwarancję wschodu nasion w ciągu 12 tygodni od wysiewu. Okres ten może się wydłużyć dla trawników zakładanych późną jesienią.

Po ukształtowaniu się prawidłowego systemu korzeniowego oraz optymalnym krzewieniu się trawy rozważnie stosowane sztuczne nawadnianie pozwala trawnikowi w dobrej kondycji przetrwać okresy suszy. Pomocne w tym czasie jest także zmniejszenie częstotliwości koszenia.

Każdorazowo decyzję o sztucznym nawadnianiu należy oprzeć o ocenę zaawansowania wzrostu roślin, stopnia suszy, prognozy pogody, oczekiwania użytkownika, kosztu poboru i zużycia wody.

Trawa, chociaż tak niepozorna z wyglądu, jest bardzo silną rośliną o niesamowitej zdolności samoregeneracji. Nawet bardzo zmęczony suszą trawnik, po jej ustaniu, odżyje i zazieleni się, można wtedy wspomóc go dodatkowymi zabiegami regeneracyjnymi i pielęgnacyjnymi.

Podstawowy zabiegiem pielęgnacyjnym dla trawników jest jego regularne koszenie. Przy czym należy pamiętać, że regularność bardziej oznacza utrzymywanie darni na określonej wysokości, niż na koszeniu w ściśle ustalonych odstępach czasu. W zależności od użytej mieszanki nasion i oczekiwań wobec trawnika właściwa wysokość liści może się wahać od 4cm do nawet 8cm. Koszenie powinno być wykonywane w takich odstępach czasu, aby skracanie nie było większe niż 30% wysokości liści, oraz aby nie dopuścić do “wypuszczenia” źdźbeł. Przed spodziewanymi okresami silnej suszy warto rozważyć pozostawienie wyższego trawnika niż zazwyczaj.

W naszej praktyce koszenie w sezonie wykonywane jest zazwyczaj co 7 – 10 dni dla mieszanek uniwersalnych, oraz 10 14 dni dla mieszanek wolno rosnących.

Trawniki cieszą nas swoją zielonością i soczystością. Dają miejsce do odpoczynku – zarówno tego aktywnego jak i bardziej relaksacyjnego. Chcąc zadbać o nie właściwie musimy pamiętać o odpowiednim nawożeniu.

W naszej praktyce najczęściej stosujemy nawożenie startowe, które umożliwia szybkie i mocne wschody, sprzyja dobremu ukorzenianiu się i szybkiemu zadarnianiu. W kolejnych tygodniach należy obserwować trawnik i odpowiednio reagować. Warto stosować wiosenne nawożenie, które wzmocni uruchamianie się wegetacji i od pierwszych wiosennych tygodni pozwoli nam cieszyć się pięknie i zdrowo wyglądającym trawnikiem. Trawnik właściwie odżywiony jest zielony i błyszczący. To co może niepokoić to zmatowienie i przebarwienia liści. Takie objawy mogą także świadczyć o chorobach, konieczne wtedy jest wprowadzenie oprysków.